Co jeść na zaparcia??

Polub i udostępnij:

Zaparcia znacząco utrudniają jakość życia. Dotyczą około 30 % z nas. Jednym ze skutecznych sposobów profilaktyki oraz leczenia jest dieta. Według definicji zaparcia stwierdza się wówczas gdy stolec oddawany jest rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Dodatkowo problem z wypróżnianiem tworzą przedłużające się parcia na stolec, uczucie niecałkowitego wypróżnienia się, oddawanie twardego bądź małego stolca oraz boleści związane z wypróżnianiem. Wyróżnia się trzy postacie zaparć hipokinetyczną, dyskinetyczną oraz mieszaną. Pierwsza spowodowana jest zwolnieniem perystaltyki jelit. Stolec jest zbity i twardy oddawany w postaci suchych wałków. W jej przypadku stosuje się dietę bogatoresztkową. W postaci dyskinetycznej (kurczowej) jelito zaciska się wokół mas kałowych, co prowadzić może do stanów zapalnych. Stolec oddawany jest w postaci małych grudek lub cienkiego ołówka. Wówczas wskazana jest dieta łatwostrawna.

Zaparcia

Dieta bogatoresztkowa

Dieta bogata w błonnik pokarmowy zwiększa masę stolca oraz przyspiesza perystaltykę i pasaż jelit. Przy tej diecie należy jeść błonnik oraz pić dużo płynów, gdyż są kluczowe w procesie pęcznienia błonnika w jelicie. Efektów można spodziewać się po kilku tygodniach od rozpoczęcia diety. Najbardziej efektywne przy tej diecie są produkty takie jak: otręby, kasza gryczana, jęczmienna, pieczywo graham bądź razowe. Dodatkowo używane  suszone owoce jak śliwki, rodzynki oraz warzywa buraki i papryka są szczególnie pomocne. Korzystnie wpłyną również miód, jogurty, kompoty z suszonych owoców, siemię lniane, rosoły oraz ostro przyprawione potrawy. W diecie ograniczyć zaś należy produkty bogate w węglowodany takie jak kluski, białe pieczywo, biały ryż, mąkę ziemniaczaną, ciastka z kremem. Sprawdzają się produkty pełnoziarniste i kasze.

Dieta lekkostrawna

Dieta łatwo strawna pomaga przy zaparciach kurczowych. Ograniczyć należy produkty drażniące układ pokarmowy. Potrawy powinny być letnie, nie za zimne, nie za gorące. Potrawy nie mogą być doprawiane ostrymi przyprawami. Błonnik powinien być dostarczany w sposób ograniczony z warzywami oraz owocami. Do diety należy dodać cukier buraczany i mleczny, wodę z miodem w temperaturze pokojowej, soki warzywne, owocowe, zsiadłe mleko, jogurty, kefiry. W przypadku tej diety należy pić dużo wody. Należy ograniczyć białko dostarczane z produktów mięsnych i zastąpić je produktami mlecznymi. Unikać warzyw wzdymających. Kapusta, cebula, ogórki, czereśnie, niedojrzałe owoce, sery pleśniowe, dania smażone- między innymi tych rzeczy trzeba się wystrzegać. Przy diecie lekkostrawnej nie powinno się jeść pieczywa razowego, grubych kasz, roślin strączkowych.

Przedstawione wyżej sposoby to jedynie propozycja oraz szczątkowy opis produktów, na które trzeba zwrócić uwagę. Pamiętajcie, iż wszystko w trosce o nasze zdrowie powinniśmy konsultować z lekarzem. W tym przypadku z dietetykiem. Najlepszym wyborem będzie skonsultowanie się z nim, gdy zaczniemy zauważać u siebie pierwsze niepokojące nas oznaki. Pomoże nam to ograniczyć czas niedogodności zdrowotnych.

 

Polub i udostępnij:

1 komentarz

  1. Ciekawe, chociaż nie ze wszystkim się zgadzam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *