Co to jest glukozamina i jak wpływa na nasze zdrowie?

Polub i udostępnij:

Glukozamina jest przede wszystkim substancją znaną ze swojego korzystnego wpływu na bóle stawów. Naturalnie występuje w naszym organizmie regenerując stawy poprzez odbudowanie nowej i zdrowej chrząstki. Glukozamina jest składnikiem licznych preparatów polecanych w celu łagodzenia bólu stawów i wspomagających zachowanie ich sprawności. Czym jest glukozamina? Gdzie możemy ją spotkać? Czy jej działanie ma jedynie dobry wpływ na nasze zdrowie? Czy rzeczywiście jest skuteczna i warto ją suplementować ?

Glukozamina

Działanie glukozaminy

Przy uprawianiu sportu bądź przy wykonywaniu normalnej czynności ruchowej jesteśmy  narażeni  na uszkodzenie stawów. Stawy są elementem chrząstki kostnej oraz istotnym składnikiem łączącym kości. Głównym zadaniem jest amortyzacja organizmu przy niewłaściwym  postawieniu stopy. Glukozamina jest wytwarzana naturalnie w organizmie z glukozy i glutaminy przy udziale enzymu syntetazy glukozaminy. Wraz z wiekiem jej synteza maleje. W organizmie człowieka transportowana jest przez przenośniki glukozy zmniejszając  aktywność enzymów biorących udział w degradacji chrząstki stawowej oraz uczestniczy w transporcie siarki do tkanki chrzęstnej. Ponadto posiada działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające. Spowalnia procesy starzenia się organizmu. Działa również przeciwnowotworowo, wpływając na szlaki metaboliczne zaangażowane w proces apoptozy.

Zalety i wpływ na nasze zdrowie

Organizm człowieka przyjmuje doskonale glukozaminę. U osób cierpiących z powodu chorób reumatycznych może być podawana łącznie z lekami przeciwbólowymi i steroidami. Największą wartość terapeutyczną ma siarczan glukozaminy, ponieważ charakteryzuje się dużą biodostępnością gdzie ponad 90 procent czynnej substancji przenika do krwiobiegu. Oznacza to, że prawie cała substancja czynna zawarta w tabletce jest wykorzystywana przez nasz organizm. Często używana jest w leczeniu osteoartrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawów. Skuteczne leczenie choroby prowadzi do zmniejszenia bólu stawów oraz spowolnienia choroby. Suplementacja preparatami z glukozaminą pomaga w spowolnieniu postępowania procesów zapalnych stawów oraz zwiększa możliwości ruchowe.

W dostępnych na rynku preparatach lecznicze działanie glukozaminy wzmacniane jest dodatkiem innych substancji pozytywnie wpływających na pracę stawów – m.in. chondroityny, kwasu hialuronowego, MSM (metylsulfonylmetanu), kolagenu. Substancja ta nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które z powodu innych chorób stale przyjmują wiele preparatów.

Glukozamina- zastosowanie

Z racji, że glukozamina może przybierać różne formy takie jak (siarczanu glukozaminy, N-acetyloglukozaminy, chlorowodorku glukozaminy lub syntetycznej glukozaminy). Efekty działania poszczególnych z nich są różne. Większość badań nad glukozaminą przeprowadzono, wykorzystując do tego celu siarczan glukozaminy. Trudno również określić, która forma glukozaminy jest najlepsza.  Niedozwolone jest przekraczanie dopuszczalnej dziennej dawki, jak również okresu przyjmowania preparatu podanego przez producenta na opakowaniu. Złamanie tej zasady może wywołać działania niepożądane.

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *