Ćwiczenia w domu czy na siłowni? Co wybrać na początek?

Polub i udostępnij:

Ćwiczenia w domowym zaciszu gdzie bez krępowania się możemy doskonalić swoja sylwetkę czy raczej duża siłownia z ogromem oprzyrządowania i spędem z całego miasta, co wybrać?? Czy żeby efektywnie schudnąć konieczne jest wykupienie karnetu na siłownię? Niewątpliwie oba typy treningów mają swoje za i przeciw, jednak uzależnione są one od tego jaki jest nasz cel treningowy i czy mamy dostęp do siłowni.  A może wystarczą ćwiczenia na macie przed tv? Więc dziś ostateczne rozwiązanie wiecznego konfliktu: siłownia vs. ćwiczenia w domu – co lepsze?

Trening w domu czy siłownia

Plusy treningów w domu

Pieniądze w portfelu– Do treningów w domu potrzebujemy jedynie trochę miejsca, matę treningową, a za ciężar  mogą nam posłużyć  worki czy butelki  z wodą . Co prawda nie wykonamy wszystkich ćwiczeń takich jak na siłowni lecz w internecie znajdziemy wiele zamienników mocnego treningu siłowego, ale już sama aktywność przyniesie korzyści dla organizmu!

Oszczędność czasu – Życie w ciągłym w pędzie skłania nas do liczenia każdej minuty. Co raz większa ilość obowiązków zawodowych i rodzinnych, czasem może nie pozwalać na znalezienie jeszcze czasu na trening, dlatego trening w zaciszu domowym może być dobrym rozwiązaniem. Oszczędzamy czas jaki musielibyśmy przeznaczyć na dojazd i powrót z siłowni, a więc może to być oszczędność nawet 60 minut w ciągu dnia!

Minusy treningów w domu

Specjalistyczny sprzęt- Jeżeli posiadamy rozbudowany  plan treningowy to zwyczajnie zabraknie nam w domu obciążenia i dogodnego miejsca.

Obecność drugiej osoby -Trenując samotnie w domu, mając obok rodzinę lub dostęp do telewizji, możemy się łatwo rozproszyć, przez co nie będziemy w 100% skupieni na treningu. W przypadku treningu na siłowni sytuacja ma się inaczej – skoro na nią już pojechaliśmy, trening zostanie wykonany, a ponadto zawsze możemy kogoś poprosić o asekurację przy cięższych ćwiczeniach.

Zalety treningów na siłowni

Dostęp do profesjonalnego sprzętu– Część sprzętu zajmuje dość dużo miejsca oraz nie należą do tanich, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup, a na siłowni mamy je w cenie karnetu. Cała przestrzeń siłowni dostosowana jest do standardów bezpieczeństwa, a ponadto na siłowni możemy się nie tylko zrelaksować, ale co raz więcej siłowni  oferuje w swojej ofercie saunę oraz masaże, co pozwoli nam się zrelaksować po treningu!

Wykwalifikowana kadra trenerów– Zawsze, gdy nie mamy pewności, czy dobrze wykonujemy dane ćwiczenie, mamy możliwość skonsultowania tego z trenerem, który od A do Z wytłumaczy nam dany ruch i skoryguje błędy. Co więcej, trener zmotywuje Cię do dalszych treningów i pracy nad własną sylwetką,  a także pomoże w ułożeniu odpowiedniej diety!

Wady ćwiczenia na siłowni

Czas i pieniądze– nie zawsze siłownia jest pod ręką. Czasami samo do tarcie na sale treningową  zabiera zbyt dużo czasu którego stale brakuje. Także nie mamy możliwości ćwiczenia na siłowni w święta, a także w późnych godzinach wieczornych, gdzie większość osób ma dopiero czas na trening, choć w niektórych miastach Polski pojawiają się już siłownie czynne całą dobę, lecz są to dopiero jednostkowe sytuacje. Treningi na siłowni wiążą się również z koniecznością ponoszenia comiesięcznych lub rocznych – w zależności od siłowni – opłat za korzystanie, choć zauważam, że ostatnio ceny karnetów spadają z uwagi na większe zainteresowanie usługami siłowni.

Spęd na siłowni- Duża ilość osób na siłowni. Co dla jednych obecność innych osób może być zaletą, tak dla innych może stanowić to przeszkodę w efektywnym treningu. W zależności od godzin w jakich trenujemy, możemy napotkać na sytuację, gdzie będzie bardzo dużo osób na siłowni i niektóre maszyny mogą być zajęte. Jednak uważam, że zawsze można się „dogadać” i bez problemu wykonywać ćwiczenia na zmianę, choć dla niektórych może być to problemem z uwagi na kwestie higieniczne – niestety nie każda osoba, będzie po sobie sprzątać.

Każda z metod treningu ma swoje wady i zalety, najważniejsze jest po prostu ćwiczyć. Trenując na siłowni mamy możliwość w większym stopniu oddziaływać na nasze ciało, z uwagi na większą liczbę urządzeń oraz miejsca do ćwiczeń. Najważniejszą jednak kwestią jest aby wybierać jakąkolwiek aktywność fizyczną – czy to na siłowni, czy w domu, bo zdrowie mamy jedno a ćwiczenia fizyczne na pewno w tym pomogą.

 

Polub i udostępnij:

1 komentarz

  1. mam sprzęty w domu, ale niestety trudno znaleźć czas przy dzieciach, chyba wolałabym ruszyć tyłek na siłownię, przynajmniej nie miała bym wyboru 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *