Kolagen – co warto o nim wiedzieć?

Polub i udostępnij:

Popularność jaką cieszą się na rynku branży kosmetycznej preparaty, w których składzie znajduje się aktywny kolagen to efekt skuteczności ich działania poświadczonego zarówno przez wielokrotne badania laboratoryjne jak również opinie osób, które poddały się kuracji przy ich wykorzystaniu. Zanim zdecydujemy się na promowany „cudowny środek” uznany przez fachowców w branży za najlepszy wśród aktualnej oferty rynku kosmetycznego trzeba dowiedzieć się jakie ma właściwości, jak działa, kiedy i w jaki sposób zalecane jest jego używanie oraz jak dużą ma skuteczność.

kolagen

Co to jest kolagen?

Kolagen najprościej można zdefiniować jako formę białka włóknistego wchodzącego w skład tkanki łącznej, i które stanowi niemalże trzydzieści procent masy ludzkiego ciała. Znajduje się niemalże we wszystkich tkankach a w największej ilości w skórze, tętnicach, ścięgnach, kościach, więzadłach, chrząstkach a nawet w sercu , mózgu oraz we włosach i paznokciach. Badania potwierdzają aż siedemdziesięciu procentową zawartość kolagenu w całym białku wchodzącym w skład tkanki skórnej, co oznacza jak ogromne znaczenie ma w prawidłowym jej funkcjonowaniu.

Co zawiera kolagen?

Budowa kolagenu opiera się przede wszystkim na dość nietypowym porównując do innego rodzaju białek ludzkiego organizmu składzie aminokwasów łączących się ze sobą w włókna. Białko kolagenowe zawiera przede wszystkim dość duże ilości glicyny i proliny oraz dodatkowo dwa innego rodzaju aminokwasy formowane w czasie procesu translacji enzymatycznej z proliny i lizyny. Organizm mniej więcej do dwudziestego piątego roku życia samoczynnie produkuje kolagen. Z upływem czasu ta umiejętność zanika w zawiązku z czym pojawiają się pierwsze ubytki kolagenu, których rezultatem jest nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu i powstawanie nieuniknionych zmarszczek.

W czym jest kolagen?

Dla utrzymania najlepszego stanu nie tylko skóry ale również całego organizmu trzeba już w momencie pojawienia się pierwszych oznak braków w białku kolagenowym sięgnąć po preparaty z jego zawartością oraz zalecaną suplementację diety. Największe rezultaty w odbudowie struktury kolagenowej gwarantują preparaty zawierające kolagenowe białko rybie. Ich struktura oraz właściwości są najbardziej zbliżone do ludzkiego organizmu w związku z czym dobrze się wchłania i jest przyswajany niemalże w stu procentach. Dostępne w sprzedaży preparaty o zawartości kolagenu hydrolizowanego pochodzenia zwierzęcego i roślinnego ze względu na postać pociętych, martwych włókien nie odnoszą tak spektakularnych rezultatów jak aktywny kolagen rybi.

Obok preparatów kolagenowych można dodatkowo wzbogacić swój codzienny jadłospis w produkty spożywcze , które zawierają białko kolagenowe pozyskiwane z roślin i zwierząt. Do diety można wprowadzić nie tylko świeże ryby morskie ale także galarety wołowe, wieprzowe oraz owocowe. Dla wzmocnienia włókien kolagenowych można także spożywać produkty o wysokiej zawartości witamin z grupy C, A oraz E. Należą do nich między innymi żurawina, owoce cytrusowe, chili, marchewka, buraki, dynia, migdały, orzechy oraz oleje roślinne.

Polub i udostępnij:

5 komentarzy

  1. Nie spodziewałam się, że kolagen ma tyle własciwości

  2. po przeczytaniu coraz wiecej wiem jak o siećbie dba

  3. również polecam wiele ciekawych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *