Kurkuma – właściwości i wpływ na odchudzanie

Polub i udostępnij:

Przyprawa o żółto-pomarańczowej barwie, znana i bardzo rozpowszechniona w kuchni indyjskiej od tysiącleci. Jest ekstraktem z kłączy ostryżu. Nazywana szafranem indyjskim. Używana do przygotowania dań orientalnych oraz wykorzystywana jako barwnik.

Właściwości:
Od najdawniejszych czasów opisywano właściwości farmakologiczne i biologiczne kurkumy, wśród których na szczególną uwagę zasługują przeciwzapalne, antynowotworowe i antyoksydacyjne własności żółtego pigmentu jej kłączy.

Badacze poszukiwali od lat lekarstwa, które będzie blokowało gen wywołujący stan zapalny COX-2. Wszelkie opracowywane preparaty miały skutki uboczne. Kurkuma jest skutecznym i nietoksycznym blokerem COX-2. Dzięki zawartości kurkuminy oraz silnych antyoksydantów zawartych w kłączu kurkumy skutecznie hamują rozwój zapalenia. Badania dowodzą, że wyciąg z kłączy kurkumy hamuje rozwój wrzodów żołądka poprzez zmniejszanie wydzielania soku żołądkowego co stwarza możliwość jej zastosowania w leczeniu wrzodów. Doświadczenia na zwierzętach wskazują, iż kurkumina działa ochronnie na wątrobę, a także obniża poziom frakcji LDL cholesterolu.

Kurkuma na odchudzanie?

Kurkuma jest niewątpliwie świetną przyprawą mająca wiele zastosowań, ale czy pomoże w procesie odchudzania? Kurkumina wpływa korzystnie na pracę wątroby, wspiera tworzenie oraz wydzielanie żółci, która uczestniczy w procesach trawienia tłuszczów. Dzięki temu przyspiesza trawienie pokarmu oraz wpływa na jego prawidłowość. Warto jednak pamiętać, że przewód pokarmowy nie absorbuje zbyt dużej ilości kurkuminy. Najlepsze efekty spożywania kurkumy przynosi regularne jej stosowanie. Według zaleceń WHO nie należy przekraczać dawki 250 mg na kg masy ciała. Na opakowaniach kurkumę możemy znaleźć pod nazwą E100. Jedząc kurkumę nie schudniemy w cudowny sposób bo nie jest to substancja magiczna. Natomiast jej właściwości przyczyniają się do utrzymania smukłej sylwetki i ogólnego zdrowia. Warto wprowadzić ją do codziennego jadłospisu. Nie ilość a regularność ma tu znaczenie. Możemy dodawać szczyptę przyprawy do herbaty, mleka czy owsianki, używać jej jako barwnik do przygotowania dań mącznych np. pierogów oraz ryżu. Najwięcej kurkumy możemy dostarczyć przygotowując dania orientalne takie jak curry. 

Polub i udostępnij:

6 komentarzy

  1. swietny artykuł i dziekuje za super przepis:P

  2. każdy dzień rano piję napój z kurkumą -sok z cytryny,1 łyżeczka miodu,1/4 łyżeczki kurkumy i pół szklanki wody.wszystkie naturalne składniki.Polecam.

  3. utrzymuje zasadowy organizm. Bardzo polecam !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *