Nawodnienie organizmu – Ja prawidłowo się nawadniać?

Polub i udostępnij:

Wszyscy wiemy, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i  odgrywa kluczową rolę w procesach przemiany materii i trawienia, chroni nas przed przegrzaniem poprzez usuwanie nadmiaru ciepła wraz z potem. Odpowiednie nawodnienie to również zdrowy skoncentrowany dobrze działający organizm. Woda w naszym organizmie to przeciętnie aż 60% wagi naszego ciała, a jej zawartość w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem – u noworodka wynosi około 75%, podczas gdy u osób w podeszłym wieku już tylko około 50%.

Nawodnienie organizmu – Ja prawidłowo się nawadniać?

Nie jesteśmy zdolni do magazynowania dużej ilości wody, a bez niej możemy przeżyć zaledwie kilka dni. Wodę tracimy stale wraz z moczem, stolcem, potem i oddechem. Dlatego musimy ja stale dostarczać. Źródłem wody są wypijane napoje oraz pokarmy stałe, które zawierają jej różną ilość.

Ile musimy pić?!

Najlepsze i zarazem najprostrzym sposobem nawodnienia organizmu jest picie czystej wody Przyjmujemy, że osoba dorosła  powinna  wypić około 1,5 litra wody dziennie. Aby prawidłowo nawodnić organizm, spożycie odpowiedniej ilości wody powinno być rozłożone w czasie. Wypicie dużej ilości wody na raz może spowodować chwilowe przeciążenie nerek, a cała spożyta woda zostanie błyskawicznie wydalona z organizmu. Do oczyszczania i prawidłowego nawadniania każdej komórki organizmu niezbędne jest regularne spożywanie wody w niewielkich ilościach. Biorąc pod uwagę fakt, że podczas doby około 8 godzin zajmuje nam sen, zalecaną ilości wody powinniśmy podzielić na 8 szklanek wypijanych co dwie godziny. Takie powolne i regularne dostarczanie płynów do organizmu powoduje szybkie wchłanianie wody w przewodzie pokarmowym oraz transport wraz z krwią po całym organizmie.

 Zasady kontroli nawodnienia organizmu

  1. Zwróć uwagę na kolor swojego moczu

Jeśli kolor twojego moczu  kolor jest intensywnie żółty lub wręcz pomarańczowy to znak, że pijesz zdecydowanie za mało. Natomiast jeżeli przypomina kolor białego wina to znaczy, że twój organizm jest doskonale nawodniony

  1. Nawadniaj ciało przed wysiłkiem fizycznym

To jest po prostu naturalne. Jeszcze przed bieganiem lub treningiem na siłowni pij dużo  wody – oczywiście  wolno, równomiernie i z umiarem . Bądź też czujna w czasie ćwiczeń – jeśli poczujesz pragnienie, ugaś je!

  1. Nawadniaj się przez cały dzień

Najważniejsze, by pić regularnie, małymi łyczkami. Dlatego zawsze miej wodę przy sobie ponieważ pochłanianie dużych ilości wody naraz sprawia, że dosłownie “przelatuje” ona przez organizm.

  1. Zwróć uwagę na stan swojej skóry

Czujesz, się napucnięta?? To znak odwodnienia. Taki organizm zaczyna gromadzić wodę w przestrzeniach międzykomórkowych, by w ten sposób zachować ją na potem. Dodatkowym sygnałem jest pojawienie się cellulitu wodnego oraz wysuszenie skóry, szczególnie na dłoniach i twarzy. Obserwuj swoje ciało – ono naprawdę wiele mówi o twojej kondycji zdrowotnej!

Niedostateczne nawodnienie może powodować w organizmie wiele przykrych konsekwencji. Bóle głowy, duszności, złe samopoczucie, zmęczenie, większa podatność na stres i spadek koncentracji – to tylko niektóre z nich. Tymczasem każdy z nas traci codziennie około 2,5-3 litrów wody dziennie. Ubywa jej nie tylko w wyniku pracy nerek, ale także w formie potu czy poprzez wydychanie. Dlatego tak ważne jest regularne, codzienne uzupełnianie płynów w organizmie. Pamiętaj nie czekaj aż będziesz spragniona, aby napić się wody. To znak, że twoje ciało cierpi na brak wody. Utrzymuj stały poziom nawodnienia pijąc wodę regularnie!

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *