Piperyna- właściwosci, działanie, zastosowanie.

Polub i udostępnij:

Szukałam ostatnio coś ciekawego na temat piperyny. Rzadko spotkałam się z czymś treściwym i godnym uwagi. Często znajdywałam anegdoty i streszczenia z encyklopedii a niczego się nie dowiemy jak na własnej skórze. Postanowiłam działać, wyczytać o jej właściwościach działaniu i no i wiadomo czy  pomaga!!! Ale zacznijmy od początku czego się dowiedziałam.

Piperyna-(właściwosci, działanie, zastosowanie).

Na rynku dostępne są suplementy diety zawierające piperynę, jednakże należy pamiętać, iż kluczową rolę na spadek wagi ma dieta i aktywność sportowa. Nigdy nie wystarczy dodać więcej pieprzu do potrawy czy łyknąć tabletkę. Również sportowcy docenią jej działanie, ponieważ piperyna podnosi wydolność naszego organizmu – jest naturalnym wspomagaczem. A dzięki temu, że poprawia krążenie, może być również stosowana jako afrodyzjak. Panie domu nie powinny oszczędzać na tej przyprawie.C

Piperyna to składnik pieprzu, który nadaje mu ostry, piekący smak. Ma także inne właściwości, dzięki którym może znaleźć zastosowanie w medycynie. Z badań wynika, że piperyna ma właściwości odchudzające, przeciwnowotworowe i antybakteryjne. Ponadto może uchronić przez alzheimerem i pomóc w namnażaniu komórek barwnikowych skóry u osób cierpiących na bielactwo. Dodatkowo dowiedziono, że wpływa pozytywnie na układ nerwowy: pomaga w walce z depresją, poprawia koncentrację. Liczne badania wykazały, że piperyna daje pozytywne efekty w walce nawet z tak poważną chorobą, jaką jest Alzheimer. Jak widać, nie zawsze trzeba od razu sięgać po medykamenty. Czasami to, co dobre dla naszego zdrowia, znajduje się w kuchennych szafkach. Cudowne działanie pieprzu wykorzystywane może być również na co dzień, nie tylko przy skrajnie trudnych dolegliwościach.

Piperyna na odchudzanie

Piperyna wzmaga proces termogenezy – czyli proces wytwarzania ciepła, podczas którego organizm spala kalorie – a także proces lipolizy, czyli spalanie tkanki tłuszczowej. Piperyna może też przyczynić się do spalania tłuszczu w jeszcze inny sposób. Jak przekonują naukowcy na łamach “Journal of Agricultural and Food Chemistry”, piperyna zakłóca aktywność genów, które kontrolują powstawanie komórek tłuszczowych, a co za tym idzie – może przyczynić się do blokowania komórek tłuszczowych. Należy jednak zaznaczyć, że wyłączne przyjmowanie piperyny nie spowoduje chudnięcia. Trzeba zmienić dietę oraz zadbać o aktywność fizyczną.

Piperyna na trawienie i lepsze przyswajanie witamin

Piperyna to wzbudnica zakończeń czuciowe w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do powiększonego wydzielenia soku żołądkowego, a to z kolei prowadzi do polepszonego trawienia w organizmie. Piperyna wzmacnia absorbcje niektórych witamin oraz minerałów, takich jak na przykład selen, witamina B oraz beta-karoten. Poza tym ułatwia absorpcję koenzymu Q10 i zwiększa przyswajalność kurkuminy i resweratrolu.

Piperyna – właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe

Spośród wymienionych właściwości piperyny należy również powiedzieć o jej antybakteryjnych właściwościach. Już wiadomo, że piperyna zwalcza gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) oraz bakterie jak na przykład Bacillus sphaericus. Poza tym działanie piperyny mają przeciwzapalny efekt.

Do największych zalet stosowania piperyny możemy zaliczyć:

-Pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego

– Znacząco przyspiesza metabolizm

Może podnosić temperaturę ciała

-Pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej wspierając procesy lipolizy

-Pobudza wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny

-Może obniżać poziom tłuszczu w naszym krwioobiegu

Jak dawkować piperynę?

Piperynę należy dawkować w ilości od 5 mg do 10 mg 1-2 razy dziennie. Optymalnym rozwiązaniem będzie suplementacja piperyny przed śniadaniem oraz przed wysiłkiem fizycznym aby spotęgować efekty jej działania wpływającego na pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej.

Warto nadmienić, że osoby z chorobami układu krążenia oraz chorobami serca powinny suplementacje piperyną skonsultować ze swoim lekarzem.

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *