Postny piątek

Polub i udostępnij:

Głodzenie się jest najgorszym pomysłem, jaki może wpaść do głowy, żeby się odchudzić czy oczyścić.  Jednak umiarkowanie jest wskazane w każdej dziedzinie życia. Ustalenie postnych dni może nas motywować do zmian w diecie. Jeśli się zapomnę i wpadnę w sidła jedzenia byle jak, byle przestało burczeć w brzuchu to piątkowa postna filozofia przywraca równowagę.

Post oznacza dobrowolną rezygnację z jedzenia w określonych dniach i występuje w wielu religiach. Postem nazywa się również postanowienie odmawiania sobie przyjemności, rezygnację z określonego pożywienia czy aktywności.
Pomijając kwestię religijną post ma dobry wpływ na nasz organizm. Oczyszczenie ciała jest możliwe dzięki przejściu na lżejszą dietę, ograniczenie ilości posiłków lub zmniejszenie porcji. Zwyczajowo w trakcie postu nie spożywamy mięsa. Nie pijemy alkoholu ani nie jemy słodyczy. Warto tego dnia nie jeść potraw mącznych, makaronów, chleba. Jest to znakomity czas na pozbycie się toksyn z organizmu. Zła jakość powietrza (smog) oraz nie do końca zdrowa dieta może powodować brak energii, problemy z koncentracją, zmęczenie czy też problemy ze skórą.

Czasem w piątek jem wyłącznie warzywa i kasze oraz piję koktajle warzywno owocowe.
Wtedy na śniadanie jem płatki następnie co 2 godziny piję koktajle. Warzywa, płatki i kasze zawierają błonnik, który pomaga wymieść z organizmu złogi i toksyny. Bardzo ważne jest picie wody.

Na kolację zjadam małą porcję kaszy z odrobiną warzyw. W ciągu dnia piję wodę i herbatki z czystka albo melisy.

Najczęściej w piątek jem po prostu mniej obficie i bardziej lekkostrawnie.
Przykładowo:

Śniadanie

Płatki owsiane na mleku. Gotujemy szklankę mleka, wsypujemy 4 czubate łyżki płatków, gotujemy razem aż płatki zmiękną. Możemy dodać do owsianki łyżkę miodu.

Drugie śniadanie

Koktajl witaminowy: filiżanka natki pietruszki, sok z połówki cytryny, banan, kiwi, filiżanka soku pomarańczowego

Obiad

Piekę pod przykryciem ok 20-30 minut w zależności od grubości ryby w nagrzanym piekarniku do 180 stopni. Można też użyć folii aluminiowej wtedy ryba będzie bardziej soczysta.
Płuczę kaszę i dopiero gotuję. Często używam gotowych mieszanek warzyw (brokuł, kalafior, mini marchew).

Podwieczorek

Jogurt naturalny

Kolacja

Duszone warzywa. Jem same lub z dodatkiem kaszki kuskus, polane łyżką masła.

A Wy praktykujecie post?

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *