Wartości odżywcze ryb. Dlaczego warto je jeść?

Polub i udostępnij:

Ryby powinny lądować na naszych talerzach częściej. Szczególnie morskie, ponieważ zawierają cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Nie mniej ważne jest jedzenie ryb słodkowodnych wszakże dieta powinna być urozmaicona. Ryby są zawierają witaminy i minerały oraz wartościowe białko, tłuszcz.

Ryby – wartość odżywcza

Ryby dzielimy na chude i tłuste, morskie i słodkowodne. W zależności od pochodzenia zawierają mniej lub więcej witamin i tłuszczy. Np. ryby chude charakteryzują się większą zawartością witamin rozpuszczalnych w wodzie z grupy B, natomiast ryby tłuste są bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczu (A,D,E). Organizm człowieka nie wytwarza samodzielnie kwasów omega3 dlatego konieczne jest ich dostarczanie z pożywieniem lub suplementacja. Nazywa się je NNKT, z nich organizm może produkować inne kwasy wykorzystywane w organizmie do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego oraz nerwowego. Osoby jedzące ryby mają lepszą pamięć. W perspektywie mogą być chronione przed zapadnięciem na Alzheimera a także przed zawałem. Ryba w diecie pomoże w profilaktyce i leczeniu osteoporozy dzięki zawartości fosforu, witaminy D i wapnia. Oczy, skóra, włosy potrzebują witaminy A i E. Tarczycy niezbędny jest jod. Ryby morskie mają większą zawartość pierwiastków. Wszystkie gatunki ryb zawierają łatwe do przyswojenia białko.

 

Jakie ryby wybierać?

Nie ma znaczenia czy wybierzemy rybę świeżą czy z puszki ponieważ mają podobną wartość. Warto zwrócić uwagę na wędzone – najlepiej jeśli są z pewnego źródła i poddane procesowi wędzenia na zimno. Należy je jeść w mniejszych ilościach bo zawierają dużo sodu i dymu, natomiast często się zdarza, że smarowane są chemią (zaleca się jeść je maksimum raz na tydzień-dwa). Mrożone nie powinny zawierać za dużo glazury. Kupując rybę trzeba zwrócić uwagę na zapach, czy łuski przylegają do gładkiej skóry, czy jest wilgotna i giętka. Oczy świeżej ryby są jasne i pełne, kolor skrzeli jest ciemno-różowy. Ryby z puszki najlepsze są małe, które można jeść z ośćmi. Szprotki, śledzie. Duże tuńczyki, żyjące 40 lat, mogą zawierać metale ciężkie. Nie powinniśmy jeść go częściej niż raz w tygodniu. W zasadzie ryby, które są duże i żyją długo podczas obróbki cieplnej pozbawiane są szkodliwych substancji, nabytych w zanieczyszczonych wodach morskich, ale warto kupować mniejsze ryby. Szczególnie dla dziecka czy kobiety w ciąży lepiej podać karpia czy pstrąga.

Ryba a odchudzanie

Niewątpliwą zaletą ryb jest ich niska kaloryczność przy dużej wartości odżywczej. 100 g szynki dostarcza 340 kcal a 100 g dorsza 70 kcal. Łosoś i śledź zaliczane do tłustych powinny być rzadziej wybierane przez osoby z nadwagą ale nie trzeba ich sobie odmawiać zupełnie. Nie musimy się obawiać tłustych ryb ponieważ nie mają one wpływu na wagę,  jeśli spożywamy je z umiarem i przygotujemy na parze, grillujemy czy upieczemy.

 

Polub i udostępnij:

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawe i interesujące wiadomości poznałem w tym artykule. Myślę, że zacznę się do nich stosować.

  2. Ryby warto jeść, chociaż nie wszystkie. Niektóre są hodowlane na antybiotykach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *