Polub i udostępnij:
fb-share-icon35
20

Ryby powinny lądować na naszych talerzach częściej. Szczególnie morskie, ponieważ zawierają cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Nie mniej ważne jest jedzenie ryb słodkowodnych wszakże dieta powinna być urozmaicona. Ryby są zawierają witaminy i minerały oraz wartościowe białko, tłuszcz.

Ryby – wartość odżywcza

Ryby dzielimy na chude i tłuste, morskie i słodkowodne. W zależności od pochodzenia zawierają mniej lub więcej witamin i tłuszczy. Np. ryby chude charakteryzują się większą zawartością witamin rozpuszczalnych w wodzie z grupy B, natomiast ryby tłuste są bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczu (A,D,E). Organizm człowieka nie wytwarza samodzielnie kwasów omega3 dlatego konieczne jest ich dostarczanie z pożywieniem lub suplementacja. Nazywa się je NNKT, z nich organizm może produkować inne kwasy wykorzystywane w organizmie do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego oraz nerwowego. Osoby jedzące ryby mają lepszą pamięć. W perspektywie mogą być chronione przed zapadnięciem na Alzheimera a także przed zawałem. Ryba w diecie pomoże w profilaktyce i leczeniu osteoporozy dzięki zawartości fosforu, witaminy D i wapnia. Oczy, skóra, włosy potrzebują witaminy A i E. Tarczycy niezbędny jest jod. Ryby morskie mają większą zawartość pierwiastków. Wszystkie gatunki ryb zawierają łatwe do przyswojenia białko.

 

Jakie ryby wybierać?

Nie ma znaczenia czy wybierzemy rybę świeżą czy z puszki ponieważ mają podobną wartość. Warto zwrócić uwagę na wędzone – najlepiej jeśli są z pewnego źródła i poddane procesowi wędzenia na zimno. Należy je jeść w mniejszych ilościach bo zawierają dużo sodu i dymu, natomiast często się zdarza, że smarowane są chemią (zaleca się jeść je maksimum raz na tydzień-dwa). Mrożone nie powinny zawierać za dużo glazury. Kupując rybę trzeba zwrócić uwagę na zapach, czy łuski przylegają do gładkiej skóry, czy jest wilgotna i giętka. Oczy świeżej ryby są jasne i pełne, kolor skrzeli jest ciemno-różowy. Ryby z puszki najlepsze są małe, które można jeść z ośćmi. Szprotki, śledzie. Duże tuńczyki, żyjące 40 lat, mogą zawierać metale ciężkie. Nie powinniśmy jeść go częściej niż raz w tygodniu. W zasadzie ryby, które są duże i żyją długo podczas obróbki cieplnej pozbawiane są szkodliwych substancji, nabytych w zanieczyszczonych wodach morskich, ale warto kupować mniejsze ryby. Szczególnie dla dziecka czy kobiety w ciąży lepiej podać karpia czy pstrąga.

Ryba a odchudzanie

Niewątpliwą zaletą ryb jest ich niska kaloryczność przy dużej wartości odżywczej. 100 g szynki dostarcza 340 kcal a 100 g dorsza 70 kcal. Łosoś i śledź zaliczane do tłustych powinny być rzadziej wybierane przez osoby z nadwagą ale nie trzeba ich sobie odmawiać zupełnie. Nie musimy się obawiać tłustych ryb ponieważ nie mają one wpływu na wagę,  jeśli spożywamy je z umiarem i przygotujemy na parze, grillujemy czy upieczemy.

 

Polub i udostępnij:
fb-share-icon35
20