Jedna z najstarszych roślin leczniczych. Gatunek rośliny szeroko rozpowszechniony w Europie, wykorzystywany jako roślina lecznicza, ozdobna, jadalna oraz w kosmetyce. Od wieków kwiaty i owoce bzu czarnego pod postacią soku, syropu i naparu wykorzystuje się przy przeziębieniach, gorączce, zapaleniu krtani i gardła. Krzewy czarnego bzu zakwitają zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca, w zależności od strefy klimatycznej. W Polsce jest to maj i czerwiec, a kwiaty wydzielają specyficzny zapach. Czarny bez to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Jakie jeszcze lecznicze właściwości ma czarny bez i kiedy może zaszkodzić?
Kwiaty czarnego bzu
Maj i początek czerwca to idealny moment, by zebrać kwiaty czarnego bzu i nastawić z nich syrop. Kwiaty czarnego bzu zawierają dużo flawonoidów i kwasów fenolowych, dzięki temu syropy z tych kwiatów świetnie sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym, kiedy dopada nas przeziębienie i grypa oraz łamie nas w kościach. Syrop z czarnego bzu doskonale również wspomaga leczenie astmy, gruźlicy, szkarlatyny. Do głównych działań kwiatów czarnego bzu zaliczamy czynniki: przeciwgorączkowe, napotne, moczopędne, wykrztuśne, przeciwwirusowe.
Owoce czarnego bzu
Owoce są skarbnicą witaminy C, oraz składników mineralnych, takich jak wapń, potas, sód i żelazo. Owoce wykazują działanie oczyszczające ponieważ usuwają toksyny egzogenne oraz szkodliwe produkty przemiany materii. Regulują przemianę materii, dlatego są polecane przy zaparciach. Ze względu na wysoką zawartość antocyjanów działają uszczelniająco na naczynia krwionośne, przez co polepsza się krążenie i wzrok.
Rodzaje produktów z czarnego bzu
Dżem na kaszel
Wyrośnięte, miękkie oraz umyte owoce czarnego bzu należy zalać niewielką ilością wody i gotować do puszczenia intensywnego koloru. Następnie przecieramy przez sito, a powstałą masę mieszamy z taką samą ilością cukru żelującego. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu do czasu, aż mieszanka nabierze konsystencji dżemu. Taki dżem jest znakomitym środkiem na przeziębienia i zapalenie oskrzeli.
Sok z owoców czarnego bzu
Dojrzałe owoce bzu i wyparzoną skórę z jednej cytryny wkładamy do garnka i zalewamy wodą do ich zakrycia. Gotujemy do czasu, aż owoce wydzielą sok i popękają. Po ostudzeniu przelewamy przez sitko albo gazę, aby oddzielić owoce (które też możemy wykorzystać do zrobienia musu lub dżemu). Ponownie podgrzewamy sok i przelewamy do wyparzonych wcześniej słoików. Taki sok szczególnie polecamy dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem.
Ciekawostka
Czarny bez jest powszechnym krzewem, rośnie w parkach, na skraju łąk i lasów. Owoce zbieramy, gdy są dojrzałe, fioletowoczarne, a jeśli od razu ich nie przetwarzamy, możemy je suszyć w piekarniku. Jedzenie surowych owoców jest niebezpieczne ponieważ przyczynia się do wymiotów i osłabienia, zaburzeń oddychania i duszności, bólów i zawrotów głowy