Właściwości zielonej herbaty

Polub i udostępnij:

Większość z nas wie, że herbata pochodzi z Chin, Sir Lanki (Ceylon) i Indii, mniej znane są herbaty z Kenii, Malawi, Argentyny, Indonezji, Wietnamu i Turcji. Zarówno zielona, jak i czarna herbata pochodzą z tej samej rośliny – Camellia Sinensis. Po zebraniu, liście rozkładane są na dużych stołach, gdzie tracą nadmiar wody, po to, by stały się miękkie i delikatne, co pomaga w ich późniejszym krojeniu. W przypadku czarnej herbaty proces ten może trwać do czasu, gdy liście nabiorą brązowej barwy, po czym zostają one podgrzewane, by zatrzymać proces fermentacji. Zielona herbata poddawana jest krótszemu procesowi utleniania, a czasami nawet jest on pomijany, dzięki czemu utrzymuje ona swój zielony kolor i delikatny smak.

Właściwości zielonej herbaty

Zielona posiada niezwykłe właściwości zyskująć coraz to więcej zwolenników a  popularność wśród osób dbających o zdrowie i urodę stale rośnie. Zielona herbata jest bogatym źródłem flawonoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami. Wspomaga również przemianę materii, dzięki czemu ułatwia odchudzanie i usuwanie toksyn z organizmu. W zależności od sposobu parzenia zielona herbata może mieć właściwości pobudzające lub uspokajające i odprężające.

Pobudzające działanie zielonej herbaty

To że herbata zielona ma działanie pobudzające i stymulujące wiadomo od dawna. Zaparzana krótko pomaga się skoncentrować, a dłużej – wyciszyć. Z kolei osoby, które walczą z nadwagą, cenią sobie działanie moczopędne i odchudzające zielonej herbaty.  Sposób przyrządzania zielonej herbaty jest bardzo istotny . Liście zalane po raz pierwszy i zaparzane do 3 minut wydzielają teinę i garbniki, których połączenie sprawia, że zielona herbata ma działanie pobudzające i stymulujące. Jeśli jednak zostawimy zieloną herbatę na dłużej w dzbanku, garbniki zdominują napój. Napar będzie bardziej intensywny, a jednocześnie – uspokajający, ponieważ obniży ciśnienie krwi. Tak przygotowana zielona herbata pomaga wyciszyć się przed snem.

Zielona herbata – właściwości dla zdrowia i urody

Dzięki silnemu działaniu antyoksydantów zielona herbata posiada działania zdrowotne. Jest ona bowiem bogatym źródłem flawonoidów – silnych antyoksydantów, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Przeciwdziała zatem wielu przewlekłym schorzeniom takim jak, stany zapalne, a nawet chorobie Alzheimera. Podstawowym składnikiem zielonej herbaty jest flawonoid wykazujący właściwości przeciwnowotworowe, zwłaszcza wobec raka żołądka, trzustki, jelita grubego, piersi oraz płuc. Już dwie filiżanki napoju pomogą pozbyć się wolnych rodników równie skutecznie, jak owoce zawierające witaminę C i E.

Odchudzanie z zieloną herbatą

To stały pomocnik w walce z nadmiernymi kilogramami.Napar z zielonej herbaty ma działanie odchudzające – przyspiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu oraz pomaga oczyścić organizm z toksyn. Filiżanka zielonej herbaty oczywiście nie sprawi, że waga pokaże mniej, ale jest doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń i codziennej diety

Przygotowanie Zielonej Herbaty

Umiejętność parzenia herbaty to niekończąca się opowieść. Aby w pełni wykorzystać właściwości zielonej herbaty,  przede wszystkim nie należy zalewać jej wrzątkiem. – Po zagotowaniu wody warto odczekać kilka minut, do chwili kiedy temperatura nie będzie większa niż 80 stopni Celsjusza. Równie istotny jest odpowiedni czas samego zaparzania (minimum 2-3 minuty), który decyduje o właściwościach herbaty. Parzona trzy minuty zielona herbata, właściwości ma pobudzające, a jeśli wydłużymy ten proces o kilka minut – uspokaja. Te same liście można zaparzać dwa lub trzy razy

 

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *