Zielona kawa –właściwości i wpływ na odchudzanie

Polub i udostępnij:

Kawowiec bo nim mowa  to wspólna nazwa wiecznie zielonych drzew i krzewów rosnących w klimacie tropikalnym, których owocami są pestkowce przypominające owoc wiśni. Każdy z nich posiada dwa nasiona zasobne w kofeinę ,czyli alkaloid o właściwościach pobudzających. Z tego względu stały się podstawą aromatycznej, cenionej na całym świecie kawy.

Ostatnimi laty coraz więcej szukałam  o wartościach pozostałych składników nasion kawowca i ich korzystnym wpływie na ludzki organizm, m.in. na procesy metaboliczne. Okazało się jednak, że wiele cennych związków ulega rozpadowi podczas wypalania kawy. Dlatego ogromną popularność zyskała surowa, zielona kawa.

Właściwości                                                                             

Co znalazłam to na pewno, że w  zielonej kawie znajduje się także dużo kofeiny, nieco witamin z grupy B, minerały (głównie potas i magnez), garbniki, olejki eteryczne.Surowe ziarna kawowca to takie, które zostały poddane całemu procesowi obróbki z wyjątkiem wypalania w temperaturze 200–300°C (dlatego zachowują naturalną, zielonkawą barwę). W związku z tym smak i aromat przyrządzanych z niej naparów nie jest tak wyrazisty, jak w przypadku czarnej kawy. Niepalone nasiona zawierają za to szereg substancji, które niszczy obróbka termiczna. Najcenniejsze z nich to związki to kwas chlorogenowy, i o nim za chwile.

Kwas chlorogenowy

 Przeczytałam że, kwas chlorogenowy ma wiele właściwości. Oczywiście pomaga osobom chorym na cukrzyce ponieważ zmniejsza wchłanianie cukru, co również prowadzi to do zmuszenia organizmu do korzystania z nagromadzonych wcześniej zapasów. W ten sposób ma wspomagać odchudzanie. Można zaryzykować stwierdzenie, że kwas chlorogenowy jako suplement diety może być pomocny w zmniejszaniu masy ciała pod warunkiem stosowania się do zbilansowanej diety.

 Co najważniejsze:

– odchudza

-przyspiesza przemianę materii

-zmniejsza łaknienie

-pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu

-dodaje energii

-wspomaga redukcję cellulitu

Chce przypomnieć, że magiczne tabletki nie istnieją. Stosowanie zielonej kawy bez odpowiedniej diety i regularnych ćwiczeń nie przyniesie nikomu spektakularnego spadku masy ciała, za to da szansę na efekt jo-jo. To prawda, że zawarty w zielonej kawie kwas chlorogenowy i kofeina przyczyniają się do przyspieszenia przemiany materii, ale kwas chlorogenowy zawierają także najzwyklejsze ziemniaki, a kofeiny nie brakuje w tradycyjnej kawie czy coca-coli, więc ważne są proporcje i dawkowanie. Należy także podkreślić, że metoda odchudzania zieloną kawą nie jest całkowicie przebadana. Wstępne wyniki badań są optymistyczne, jednak naukowcy nie do końca wiedzą, które składniki zielonej kawy wypływają na przyspieszenie procesu odchudzania.

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *